Aeons end czy wieczna wojna

Aeon’s End czy Wieczna Wojna? – dylematy początkującego #2

 Dzisiejszy tekst może pomóc Wam zdecydować, którą wersje Aeon’s End kupić. Dowiecie się, czym one się od siebie różnią i czy Wieczna Wojna jako ta nowsza wnosi jakiekolwiek zmiany do gry.

Zaraz… chyba nie zastanawiacie się, czy to w ogóle jest tytuł godny uwagi? Jeśli nadal nie wiesz, czym jest Aeon’s End a chcesz sprawdzić, czy to gra dla Ciebie, zapraszam TUTAJ a tymczasem sprawdźmy, co wiemy o jej obu odsłonach 🙂

Aeon’s End – wersje podstawowe

 Wydawnictwo Portal Games do tej pory udostępniło dwie polskie wersje podstawowe gry Aeon’s End. Gdy kupowałam ten tytuł, nie miałam pojęcia o istnieniu tej drugiej, czyli Wiecznej Wojny. Dowiedziałam się o niej przypadkiem, poszukując dodatków i od razu wzbudziła moje zainteresowanie. 

Wieczna Wojna to tzw. dodatek samodzielny, czyli wersja podstawowa i rozszerzenie w jednym. Jeśli chcemy, by Aeon’s End znalazł się w naszej kolekcji, możemy wybrać sobie, które z tych pudeł kupimy. Z drugiej strony możemy potraktować Wieczną Wojnę (lub wersję numer jeden) jako dodatek.

Czym to się różni?

 Patrząc ilościowo na zawartość obu wersji, są one niemal identyczne. Mamy po tyle samo Nemesis, tyle samo magów bram do wyboru, mniej więcej tyle samo znaczników oraz kart. 

Jeśli chodzi o treść, różni się ona pod względem kluczowych dla rozgrywki elementów:

  • magowie i nemesis są różni w Aeon’s End i w Wiecznej Wojnie
  • co za tym idzie, różnią się ich talie 
  • rynek zasobów i karty podstawowe nemesis są w obu wersjach zupełnie inne

W pudełku z Wieczną Wojną znajdziemy także komponenty, których nie było w pierwszej wersji podstawowej. W przeciwieństwie do starszej siostry, Wieczna Wojna oferuje nam specjalne żetony nie tylko dla potworów, ale także dla magów ( jeden z nich może zamieniać bramy na potężniejsze, drugi zaś „ładuje się” aby zadawać coraz mocniejsze ciosy) Tego typu modyfikacji postaci nie było w podstawowej wersji gry, ale nie wpływają one w żaden sposób na jakość rozgrywki.

Zasady natomiast zostają nie zmienione, chyba, że uwzględnimy pewne uproszczenie, jakie oferuje Wieczna Wojna w przypadku rozgrywki dla 4 graczy. Będziemy mogli z niego skorzystać chcąc zyskać większą kontrolę nad losowaniem tur.

Którą wersję wybrać?

  

Co na początek?

 Jeśli chcecie kupić sobie Aeon’s End, uważam że na start lepsza jest starsza wersja. Nemesis nie należą do najłatwiejszych przeciwników a ci z Wiecznej Wojny mają jeszcze wyższe poziomy trudności:

  • Mroczny Tytan poz. 3
  • Pani Pustej Korony poz. 5
  • Megiera Bram i Arcymag Zasłony poz. 7

W części wydanej wcześniej mieliśmy Gnieworodnego z poziomem 2, Królową Roju z poziomem 3 i dwóch kolejnych nemesis z poziomem 5*.

* z moich doświadczeń wynika, że łatwiej pokonać Maskę Kłamstw i Księcia Pożeraczy niż Pani Pustej Korony, mimo iż każdy z tych nemesis ma ten sam poziom 

 

Alternatywna wersja podstawowa jako dodatek?

Tak! Jak najbardziej! Jeśli posiadacie już jedno z pudełek i kochacie Aeon’s End, z całego serca zachęcam do kupna drugiego. Na pewno nie będziecie zawiedzeni. Zawartość obu odsłon tej gry jest równie atrakcyjna, ponadto zyskacie dużo większe możliwości wyboru magów, bossów oraz zasobów.

 

Przydatne linki

Temat na forum, gdzie przeczytasz dyskusję na temat Aeon’s End i dowiesz się, co inni gracze myślą na temat obu odsłon tej gry 🙂

Separatory do Aeon’s End uwzględniające wszystkie dodatki (po polsku!)

Generator rynku zasobów

4 comments on “Aeon’s End czy Wieczna Wojna? – dylematy początkującego #2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *