gry detektywistyczne

Kryminalne gry planszowe – zapowiedzi 2022

Wszystkich fanów detektywistycznych gier planszowych zachęcam rzucić okiem na poniższe tytuły. Zebrałam dla Was bowiem zapowiedzi gier kryminalnych, które mają ukazać się jeszcze w tym roku w polskich wersjach językowych.

Gry zostały uszeregowane chronologicznie według planowanych dat premier – na początku artykułu przeczytacie o grach, które ukażą się najwcześniej 🙂 

Śledztwa: Claire Harper na tropie

„Śledztwa: Claire Harper na tropie” to detektywistyczna propozycja od wydawnictwa Hobbity.pl, której autorem jest Guillaume Montiage.

Jest to pierwsza gra z serii gier kryminalnych charakteryzujących się prostymi zasadami i fabułą skoncentrowaną na psychologicznym aspekcie bohaterów w stylu powieści Agathy Christie.

Na stronie wydawcy trwa właśnie przedsprzedaż tego tytułu KLIK, który można nabyć w cenie 116,99. Premiera ma odbyć się jeszcze w lutym.

Mortum: Średniowieczny detektyw

G3 – Wydawnictwo gier planszowych szykuje się właśnie do premiery polskiej wersji gry „Mortum: Średniowieczny detektyw” autorstwa Sergeya Minevicha.

Mortum: Średniowieczny detektyw to niespotykane połączenie przygodowej gry karcianej z elementami rpg i gry paragrafowej. To wy zdecydujecie, jak potoczy się śledztwo i jaką obierzecie drogę. Nie ma tutaj jednej drogi do celu, a każde wasze działanie będzie miało wpływ na wygląd otaczającego was świata i ludzi.

Recenzja Gram Tadam (video)

Recenzja Ge3k Events (tekst i zdjęcia)

Premiera zapowiedziana jest na 1. marca. Aktualnie trwa przedsprzedaż tego tytułu, który można zakupić w sklepach za ok. 114-140zł.

Fot. Facebook (G3 – Wydawnictwo gier planszowych)

Crime scene game

Polskiej wersji językowej doczekają się także gry z serii „Crime Scene: Game”, których autorami są Markku Heljakka, Petter Ilander oraz Richard Heayes. W naszym kraju za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest studio Tactic Games Polska.

Fani Gier na temat tej serii napisali na swoim facebooku tak:

„Crime Scene to jedna z niewielu serii gier detektywistycznych, gdzie ważną rolę odgrywa klimat wizualny i fabuła.
Gracze rzuceni są w sam środek przerażającej sceny zbrodni. Opowiadania, napisane przez fińskiego pisarza kryminałów Arttu Tuominena, przybliżają im rzeczywistość w jakiej się znaleźli. Każda zbrodnia rozgrywa się w innym czasie i miejscu”.

Premiera 4 pierwszych części zapowiedziana jest na 22. marca. Jesienią mają pojawić się 2 kolejne pudełka z serii.

Fot. Facebook (Fani gier)

Sherlock: Kryminalna układanka

Wydawnictwo Lucky Duck Games Polska ogłosiło współpracę z BBC studios, której efektem ma być wydanie gry pt: „Sherlock: Kryminalna układanka„.

Jak widać na grafikach, dzięki oficjalnej licencji w grze użyte zostały kadry oraz zdjęcia postaci z doskonale znanego i bardzo popularnego serialu „Sherlock”, ale autorem gry wbrew pozorom nie jest Brytyjczyk, lecz  Polak – Radek Ignatów.

Premiera gry zaplanowana jest na drugi kwartał tego roku.

Fot. Facebook (Lucky Duck Games Polska)

Batman: Everybody lies

Kolejna zapowiedziana gra detektywistyczna, również zostanie wydana dzięki licencji, jednak tym razem zawarte zostało porozumienie między Portal Games a DC Comics!

Do gier ze słynnej serii „Detektyw” dołącza bowiem „Batman: Everybody lies„. Autorami gry są Ignacy Trzewiczek oraz Weronika Spyra.

Już 4 marca ruszy przedsprzedaż tego tytułu, w ramach której będzie można zamówić grę przed premierą w sklepie wydawcy

Fot. Facebook (Portal Games Polska)

Kryminalne zagadki: W lustrzanym odbiciu

Foxgames zamierza kontynuować znaną wszystkim fanom gier kryminalnych serię Kryminalne Zagadki.

Tytuł polskiej wersji kolejnej części Decktective będzie brzmiał:” W lustrzanym odbiciu”. Wydawnictwo ogłosiło tę wiadomość podczas live streamu organizowanego przez serwis informacyjny Planszowe Newsy.

Premiera zaplanowana jest na 15 czerwca 2022.

Sherlock Holmes: Detektyw doradczy

Pod koniec zeszłego roku wydawnictwo Rebel zapowiedziało kontynuację serii „Sherlock Holmes: Detektyw doradczy„. Jak informuje Board News, tłumaczenie gry zostało już opracowane. Nadal jednak nie zdradzono kiedy miałaby odbyć się premiera i która część tym razem zostanie przetłumaczona na język polski.

W grze Sherlock Holmes: Detektyw doradczy wcielasz się w rolę członka nieoficjalnego gangu, Bandy z Baker Street, założonego przez słynnego Sherlocka Holmesa.

Jeśli jesteście ciekawi, czy ta gra jest dla Was, to wydawnictwo Rebel udostępnia scenariusz pokazowy, który można wydrukować za darmo i tym samym sprawdzić grę przed zakupem: KLIK

W czerwcu 2022 pierwsze polskie pudełko Sherlocka ma doczekać się dodruku, kto wie, być może wtedy odbędzie się premiera nowej części?

50 Clues: Maria

Wydawnictwo Albi Polska planuje rozszerzyć serię „50 Clues” autorstwa Jeppe Norskera o 3 kolejne tytuły. Po pierwszej serii o podtytule „Leopold” przyszła kolej na „Marię”.

Gry z serii 50 Clues są zaprojektowane w formie trylogii, którą należy przechodzić po kolei – od części 1 do 3. Całość utrzymana jest w mrocznej konwencji, pojawiają się elementy drastyczne, które mogą szokować.

W trakcie rozgrywki niezbędna jest aplikacja dostępna tutaj: https://www.50clues.com/pl/gry. Zaczynając przygodę wpisujemy numer seryjny z pudełka, który można wykorzystać 30 razy.

Premiera planowana jest na wrzesień 2022.

9 comments on “Kryminalne gry planszowe – zapowiedzi 2022

    1. Dobrze wiedzieć, jeszcze nie grałam, a poprzednie wersje Detektywa jak najbardziej na plus 🙂 Mimo, iż uniwersa suberbohaterów nie są moim najmocniejszym targetem, to Detektywa spróbować trzeba! 😉

    1. Są to tylko tegoroczne wydawnictwa, gier detektywistycznych jest znacznie więcej! 🙂 Na imprezę jak najbardziej, jeśli grono lubi pobawić się w rozwiązywanie zagadki kryminalnej. Niebawem na blogu znajdzie się lista gier, które warto zabrać w podróż i będą to już typowe gry imprezowe, więc zapraszam 🙂 Niezmiernie mi miło, że lista się przydała! Pozdrowienia <3

        1. Justyno, czytasz mi w myślach! 🙂 Materiały na temat gier detektywistycznych oraz gier typu escape room już są w przygotowaniu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *