poczta planszówkowa 2020

Poczta Planszówkowa – wybierz, graj, oceń i prześlij dalej!

 W roku 2020 po raz pierwszy wzięłam udział w facebookowej akcji pod nazwą Poczta Planszówkowa. Jako że we wszystkim, co z grami planszowymi jest związane jestem ”nowa”, wcześniej o takiej inicjatywie w ogóle nie słyszałam. Możliwość przetestowania nowych gier zupełnie za darmo wydała mi się super opcją, więc dołączyłam do grupy i zapoznałam się z zasadami działania akcji.

Poczta Planszówkowa tak jak przypuszczałam okazała się świetną inicjatywą, jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście to zachęcam do przeczytania tego wpisu. Najnowsza edycja już wystartowała a tutaj dowiecie się o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego warto wziąć udział w akcji.  

O co chodzi?

Zasady działania tego fantastycznego wydarzenia są bardzo proste. Raz w miesiącu głosujemy na preferowane przez nas komplety gier (te, które chcielibyśmy otrzymać na testy). Zestawy ułożone do aktualnej edycji Poczty można obejrzeć w grupie facebookowej akcji. Administratorzy organizują losowanie, w wyniku którego dowiadujemy się do kogo powędruje dana paczka. Gdy zostajemy wylosowani, poprzednio wybrana osoba wysyła do nas przesyłkę z grami. Mamy tydzień by pograć, po czym odsyłamy zestaw do kolejnej wylosowanej osoby.

Jak wziąć udział?

 • Dołączamy do grupy Poczta Planszówkowa na Facebooku
 • Dokładnie czytamy regulamin akcji. To bardzo ważne!
 • Zapoznajemy się z oferowanymi zestawami gier i wybieramy te najbardziej interesujące
 • Głosujemy w ankiecie na maksymalnie 3 zestawy, które chcielibyśmy otrzymać
 • Jeśli los się do nas uśmiechnie, dostaniemy jeden z 3 wybranych pakietów na tydzień do domu. Jeżeli jednak się nie uda, możemy spróbować kolejny raz – ankiety pojawiają się co miesiąc.
 • Osoba, która raz została wylosowana, kończy udział w akcji. Nie wolno już głosować na kolejne gry – dostałeś pakiet, dajesz szansę innym.

TU znajdziecie krótką informację dla osób, które chciałyby wziąć udział w poczcie po raz pierwszy.

Wrażenia z rozgrywek 2020

 Zostałam wylosowana w tygodniu czwartym działania Poczty. Poszczęściło się w przypadku Zestawu D, więc dostałam następujące gry:

 • Pędzące Żółwie
 • Welcome to… Miasteczko marzeń
 • Tiny Epic Mechs
 • Newton
Zestaw D poczta planszówkowa 2020

Pędzące żółwie

To znakomita gra imprezowa i rodzinna. My graliśmy co prawda tylko w gronie dorosłych, lecz prostota zasad sprawia, że grać mogą nawet młodsze dzieci. Celem gry jest zwycięstwo w wyścigu kolorowych żółwi poruszających się po torze do grządki sałaty.

Pędzące żółwie to gra blefu  – każdy z graczy najpierw losuje kolor żółwia, którego będzie starał się doprowadzić do mety. Kolor ten zostaje tajemnicą dla pozostałych, gdyż każdy kontroluje WSZYSTKIE żółwie na planszy. Możemy przesuwać którego żółwia chcemy, nie zdradzając koloru należącego do nas. Pionki kontrolujemy za pomocą kart ruchu. W swojej turze zagrywamy kartę, przesuwamy odpowiedniego żółwia w określony sposób i dobieramy kolejną kartę.

Najlepszy tytuł z całego zestawu, warty przetestowania i przeznaczony dla każdego. Kupa śmiechu i dobrej zabawy; na pewno zakupię egzemplarz do swojej kolekcji 🙂

Moja ocena gry: 8/10

Welcome to… Miasteczko marzeń

To pierwsza wykreślanka, jaką miałam okazję przetestować. Tytuł o bardzo prostych zasadach a zagrać może nieograniczona liczba osób jednocześnie.

Welcome to… to propozycja dla dużych i małych; podczas rozgrywki będziemy starali się „wybudować” jak najlepsze miasto, czyli innymi słowy zdobyć jak najwięcej punktów na koniec gry. 
Cel osiągać będziemy przy pomocy arkusza papieru i długopisu – trzymając się określonych zasad.

Miasteczko Marzeń mimo, iż według mojej opinii jest grą graficznie nieatrakcyjną to sama rozgrywka jest dość przyjemna, szybka i dynamiczna. Warto choć wypróbować ten tytuł i przekonać się, czy się spodoba. Nie mam niestety możliwości porównania go z innymi wykreślankami, więc ocena opiera się na ogólnym wrażeniu. Welcome to… raczej nie znajdzie się u mnie w kolekcji, jednak zaciekawił mnie sam typ gier wykreślanych i będę starała się poznać ich więcej.

Moja ocena gry (pierwsze wrażenia): 6/10

Newton

W Newtona zagrałam tylko solo, po uprzednim przebrnięciu przez bardzo dużą ilość zasad. Nie obeszło się bez pomocy materiałów video 🙂 Jest to typowa gra euro, a więc nie doszukamy się tutaj wrażeń klimatycznych. Będziemy zatem zdobywać jak największą liczbę punktów zwycięstwa kierując dostępnymi akcjami i podejmując określone decyzje. Możliwości jest bardzo wiele, trzeba się sporo nagłówkować by wykorzystać maksimum tego, czym na dany moment dysponujemy.

Nie jest to jednak gra, na którą rzuciłabym się przy każdej nadarzającej się okazji. Jak już euro, to niech chociaż przyciąga wzrok i zachęca do siadania przy stole (mnie Newton odpycha). No i irytowało mnie mozolne przygotowanie – dokładnie tak samo jak w przypadku Cywilizacji Poprzez Wieki. Dla osób, które lubią cięższe tytuły tego typu rozgrywka na pewno będzie ciekawa. Ja jednak wolę lżejsze eurasy – albo Paladynów Zachodniego Królestwa 🙂 Nie widzę więc najmniejszego sensu zaopatrywania się w pudełko z Newtonem.

Moja ocena gry (pierwsze wrażenia) 5/10

Newton
Newton

Tiny Epic Mechs

Tutaj niestety zabrakło mi czasu by porządnie nauczyć się grać, dobrnęliśmy we dwoje do końca instrukcji, ale ilość elementów i zasad była zaskakująco obszerna jak na tak małe pudełeczko 🙂 Gra jednak nie zaciekawiła nas na tyle, by kiedyś do niej wrócić i dokładnie ją poznać. O ocenę tego tytułu zatem się nie pokuszę.

TUTAJ sprawdzisz, jak oceniam gry

Moja opinia o Poczcie Planszówkowej

Plusy:

 • Dzięki Poczcie Planszówkowej miałam okazję poznać tytuły, o których gdzieś tam słyszałam lecz nie znalazły się na mojej liście zakupowej;
 • Mogłam dokładniej sprecyzować swoje preferencje planszówkowe – utwierdziłam się w przekonaniu, że ciężkie euro nie są moimi ulubionymi tytułami, natomiast gry wykreślane to temat, który znam zdecydowanie za mało;
 • Każdy z uczestników dorzuca do paczki coś od siebie – w przesyłce, którą otworzyłam była dodatkowa gra (puściłam ją dalej) a sama wysłałam kolejnej osobie słodycze 🙂 
 • W paczkach znajdują się także notesy, w których gracze opisują swoje wrażenia z rozgrywek – szalenie fajna sprawa! Musi być mega przyjemnie czytać sobie taki notesik zanim rozpocznie się odkrywanie zawartości paczki. U mnie co prawda notesu nie było, ale dorzuciłam go od siebie, opisałam wrażenia i wiem, że przetrwał do zakończenia Poczty 2020!
 • Z przyjemnością mogłam śledzić dalsze losy zestawu D na facebooku :).  Wierzcie mi, bardzo miło widzieć „swoją” paczkę, która zawędrowała do kolejnych osób i ma się świetnie.
 • A propos osób – społeczność Poczty zrzesza planszówkowych maniaków, którzy dbają o gry i o siebie nawzajem  – nie miałam problemu z kontaktem ani przekazaniem gier dalej. Stan gier nie pozostawiał nic do życzenia. Oczywiście zdarzyć się mogą osoby problematyczne, lecz na takich Autorzy akcji mają swoje sposoby 🙂

Minusy:

 • A co to są minusy Poczty Planszówkowej? 🙂

Podsumowanie

Zachęcam wszystkich gorąco do wzięcia udziału w tej genialnej akcji! Jeśli chcecie poznawać planszówki, powiększać swoje kolekcje, testować nowości i świetnie się bawić to nie ma na co czekać. Zapisać można się w każdej chwili a im szybciej to zrobicie tym lepiej. Nie uda się w pierwszym losowaniu, to może w kolejnym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *