Dixit i odyseja

Kupujemy Dixit – które pudełko wybrać ? #1

Cześć! Zapraszam Was dziś do zapoznania się z artykułem, który napisałam w celu rozwiania niektórych wątpliwości na temat Dixit. Wiele osób zastanawia się bowiem, którą wersję sobie kupić, czy warto mieć dodatki i czy ich posiadanie urozmaici rozgrywkę w sposób satysfakcjonujący.

Dixit na sklepowych półkach

 

 Wersje podstawowe

Do tej pory zostały wydane 2 podstawowe wersje tej gry: Dixit oraz Dixit Odyseja.

Oba pudełka mogą pełnić zarówno rolę podstawki jak i dodatku (karty w każdym wariancie są zupełnie inne). Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by posiadać jedną i drugą wersję.

Do rozgrywki będziemy jednak potrzebowali tylko jednego egzemplarza i to do nas należy decyzja, który wybrać na początek.

Jeśli nie wiesz, czy w ogóle warto mieć tę grę TUTAJ przeczytasz, czym jest Dixit i co sądzę na jego temat 🙂

Dodatki

Dodatków do Dixit na ten moment mamy 8 a następny – dziewiąty z kolei już został zapowiedziany. Możemy wybrać spośród rozszerzeń ponumerowanych według kolejności wydawania:

 • 2 – Przygody
 • 3 – Podróże
 • 4 – Początki
 • 5 – Marzenia
 • 6 – Wspomnienia
 • 7 – Wizje
 • 8 – Harmonia
 • 9 – Edycja jublieuszowa

Czym to się różni?

Wersje podstawowe

Pomijając oczywiste różnice wyglądu pudełek oraz to, że w Dixit znajdziemy inne karty, niż w Odyseji – najważniejsze elementy odróżniające obie wersje gry przedstawia poniższa tabela:

DixitDixit Odyseja
maksymalnie 6 graczymaksymalnie 12 graczy
plansza w pudełkuosobny tor wyścigowy
głosowanie za pomocą znacznikówplanszetki do głosowania
wariant party oraz Dixit drużynowy

Dodatki

W związku z tym, że każdy dodatkek do Dixit zawiera jedynie karty, to one są jedynym elementem odróżniającym jeden dodatek od drugiego.

Który Dixit wybrać?

W mojej kolekcji znajdziemy co prawda tylko pierwszą wersję Dixita, ale gdybym miała wybierać – kupiłabym Odyseję. Druga odsłona tego tytułu pozwala na rozgrywkę w gronie aż 12 osób! Zważając na to, jak niewiele gier oferuje nam zabawę w tak dużym gronie jest to ogromny plus.

Odyseja zawiera także „tor wyścigowy” – niewielką planszę, po której poruszają się króliki. To pozwala zaoszczędzić trochę miejsca na stole, bo spore pudełko z planszą w środku z pierwszej wersji Dixit może przeszkadzać w grze.

Oczywiście jeśli nie zależy Wam na graniu w dużym gronie, z powodzeniem można wybrać starszą wersję, tym bardziej gdy cena obu odsłon jest bardzo podobna.

Dodatki – czy warto?

  Przy dużej częstotliwości grania karty zawarte w podstawce szybko nam się znudzą. Będziemy znali je na pamięć; opatrzą się nam na tyle, że nie będziemy chcieli wracać do Dixita na dłuższy czas. Tutaj z pomocą przychodzą dodatki a w przypadku tego tytułu mamy ich do wyboru całkiem sporo!

Każde pudełko zawiera 84 nowe karty i kosztuje ok 55-60zł. Rozszerzeń jest 8, w przyszłości 9, co w ogólnym rozrachunku daje nam około 440 ( lub więcej) złotych. Mowa tu oczywiście o przypadku, w którym chcielibyśmy mieć wszystkie dodatki. Mnie osobiście ta kwota przeraża bo uważam, że to bardzo dużo. Nie zamierzałam zatem w ogóle inwestować w rozszerzenia do tej gry.

Dobra informacja jest jednak taka, że wszystkich dodatków wcale nie trzeba mieć! Mimo, iż Dixit zrobił w mojej rodzinie furorę (w związku z czym byłam zmuszona zainwestować w rozszerzenie) i ląduje na stole dość często, kupiłam do tej pory tylko jedno pudełko z nowymi kartami. Nie ma sensu więc zakładać wielkich wydatków z góry. W rozszerzeniach znajduje się na tyle dużo kart, że nawet jedno z nich w dużym stopniu urozmaici rozgrywkę.


Podsumowując: 

 • Jeśli gracie często, warto kupić sobie dodatki.
 • Ile? – Myślę, że jeden, maksymalnie dwa, w zupełności wystarczą.
 • Który? – Wybierzcie sobie 🙂 Żaden nie jest w niczym lepszy ani gorszy od reszty.

 

3 comments on “Kupujemy Dixit – które pudełko wybrać ? #1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *